Jorgensen EasyTech

Zrobotyzowane spawanie cobotem Universal Robots

Robotyzacja spawania cobotami UR

Robotyzacja cobotem może zwiększyć efektywność i dokładność spawania. To kompaktowe i elastyczne rozwiązanie do zrobotyzowanego spawania

Programowanie robotów spawalniczych Universal Robots jest bardzo proste. Można to zrobić na dwa sposoby: chwycić bezpośrednio za uchwyt spawalniczy, ustawić w odpowiednim punkcie i zapisać pozycję, ale można też wygenerować ścieżki z oprogramowania CAD. 

Spawanie robotem UR - Universal Robots

Klient zaczyna pracę z robotem Universal Robots UR10e w połączeniu ze spawarką firmy Merkle

 

Generalnie robota Universal Robots można połączyć z każdym dostępnym źródłem spawalniczym na rynku. Do kupienia dostępne są też gotowe stanowiska spawalnicze, które dodatkowo wyposażone są w nakładkę do oprogramowania robota, tzw. URCap. Optymalizuje ona wykorzystanie danego źródła z naszym robotem. Taka robotyzacja spawania możliwa jest dzięki rozszerzonej funkcjonalności stanowisk spawalniczych, których przykładami są RBCobot firmy Uniwelco czy SmartArc.  

 

   

 

Temat powiązany: Cobot UR10 trzyma palnik plazmowy do podgrzewania detali przed lakierowaniem (wypowiedź klienta po 3 latach eksploatacji robota w aplikacji). 

Nowoczesna automatyzacja spawania — oto dlaczego spawanie cobotami Universal Robots staje się coraz bardziej popularne:

Proces spawania wymaga dużych umiejętności i pracy w ciężkich warunkach. Właśnie dlatego do zakładów często wdrażana jest automatyzacja procesu spawania. Aby ją wprowadzić potrzeba jednak sporych nakładów czasu i pieniędzy, m.in. na zbudowanie celi spawalniczej. Wymagana jest też specjalistyczna wiedza robotyków, którzy zaprogramują ścieżkę robota. Zastosowanie robota spawalniczego współpracującego UR pozwala ograniczyć te nakłady. Prosty w obsłudze interfejs pozwala na szybkie, intuicyjne programowanie robota spawalniczego przez operatora lub spawacza. Jest to szczególnie istotne przy mniejszych wolumenach i częstszych zmianach detali do spawania. W dodatku robot zazwyczaj zapewnia poprawę jakości spoin pod względem estetyki, wytrzymałości i powtarzalności.

 

Doskonałe właściwości robotów spawalniczych

Automatyzacja procesów spawalniczych cobotami UR daje wiele możliwości. Lekkie ramiona robota przemysłowego UR można zamocować bezpośrednio do stołu spawalniczego lub tuż obok np. z napędem liniowym dla większych detali. Coboty pozwalają na spawanie (np. aluminium) łukowo, metodą TIG i MIG, laserowo, ultradźwiękowo, plazmowo i punktowo, możliwe jest również lutowanie twarde.

Roboty współpracujące, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na bezpieczną współpracę z człowiekiem. W momencie wykrycia kolizji robot natychmiast się zatrzymuje. Roboty UR można też zaprogramować w taki sposób, że jeśli w strefie pracy pojawi się człowiek, to robot zwolni do bezpiecznych parametrów i jeśli człowiek opuści strefę, to robot wznowi pracę z pełną prędkością.

 

Zrobotyzowane spawanie cobotem Universal Robots — istotne funkcje:

  • Współpraca z każdym dostępnym źródłem spawalniczym, z wybranym dodatkowym oprogramowaniem.
  • Sterowanie parametrami spawania z robota lub wybór odpowiedniego programu w źródle spawalniczym.
  • Szybkość i łatwość programowania pozwalająca stosować roboty UR zarówno przy dużych wolumenach, jak i przy niewielkich partiach.
  • Metody spawania: łukowa, TIG i MIG, laser, ultradźwiękowa, plazma, a także punktowa. Spawanie zrobotyzowane daje też możliwość lutowania twardego.
  • Praca 24/7 szczególnie ważna w szczycie sezonu.
  • Eliminacja potrzeby budowania specjalistycznego stanowiska dla robota oraz łatwość programowania minimalizują koszty potrzebne na wdrożenie stanowiska spawalniczego.
  • Gotowe stanowiska spawalnicze oraz dedykowane oprogramowanie do wybranych źródeł spawalniczych pozwalające w kilka minut rozpocząć pracę.